Κλιματολογική μελέτη των καταβατικών ανέμων τύπου Foehn στην περιοχή της Θεσσαλίας

15 Jun 2022, 12:15
Η Kλιματική κρίση στη Μεσόγειο και τον κόσμο

Speaker

Mr Georgios Blougouras (National and Kapodistrian University of Athens)

Description

Η παρούσα εργασία αποσκοπεί στην κλιματολογική ανάλυση ενός μέσης κλίμακας ανεμολογικού φαινομένου στην περιοχή του Θεσσαλικού Κάμπου (Λίβας). Το φαινόμενο παρατηρείται σε περιπτώσεις δυτικής έως νοτιοδυτικής ροής στην περιοχή, και οφείλεται στην επίδραση της τοπογραφίας. Κατά την κάθοδο των αερίων μαζών στην υπήνεμη πλευρά της οροσειράς της Πίνδου και προς τον Θεσσαλικό Κάμπο, το φαινόμενο συνοδεύεται από άνοδο της θερμοκρασίας λόγω αδιαβατικής θέρμανσης (καταβατικός άνεμος τύπου Foehn). Ο στόχος της εργασίας είναι η ανάπτυξη ενός αλγορίθμου που επιτρέπει την αυτοματοποιημένη αναγνώριση του φαινομένου βάσει ενός συνόλου από χαρακτηριστικά κριτήρια όπως η ταχύτητα και η διεύθυνση του ανέμου, και η ατμοσφαιρική ευστάθεια. Επιπροσθέτως, ορίζονται οι χαρακτηριστικές χωροχρονικές κλίμακες, οι κλιματικές τάσεις και οι μεταβολές στη συχνότητα εμφάνισης και έντασης του φαινομένου. Η δημιουργία μιας κλιματολογίας του Λίβα επιτρέπει την εξέταση της επίδρασής του στην περιοχή. Η περιοχή μελέτης χαρακτηρίζεται από έντονη αγροτική δραστηριότητα, και η εμφάνιση του φαινομένου είναι καθοριστική για την τοπική παραγωγή και κατ’ επέκταση για την αγροτική οικονομία. Παράλληλα το φαινόμενο συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο πυρκαγιάς καθώς και με την υγεία του πληθυσμού λόγω επιβάρυνσης των συνθηκών θερμικής άνεσης.

Primary author

Mr Georgios Blougouras (National and Kapodistrian University of Athens)

Co-author

Dr Kostas Philippopoulos (National and Kapodistrian University of Athens)