23 March 2020
Europe/Athens timezone

Ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ως καταλύτης στρατιωτικών και πολιτικών εξελίξεων κατά τον Αγώνα του '21

23 Mar 2020, 09:15
35m
Drakopoulos Amphitheatre (Department of English Language and Literature, SCHOOL OF PHILOSOPHY, National and Kapodistrian University of Athens)

Drakopoulos Amphitheatre

Panepisthmiou 30, Athens.

INVITED TALK:
Καθηγήτρια κα Μαρία Ευθυμίου

Ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης υπήρξε εμβληματική φυσιογνωμία του Αγώνα του '21 και καίριος πρωταγωνιστής της σύγκρουσης 'πολιτικών'/'στρατιωτικών' που οδήγησε σε Εμφύλιο Πόλεμο φέρνοντας την Επανάσταση στο χείλος της καταστροφής. Μετά τη νίκη του στα Δερβενάκια, τον Ιούλιο του 1822, το κύρος του βρέθηκε στα ύψη αγιοποιούμενος μεταξύ των απλών ανθρώπων της Πελοποννήσου. Επιχειρώντας να ελέγξει και πολιτικά την Επανάσταση, πρωταγωνίστησε στους δύο εμφυλίους πολέμους (β' μισό του 1823 -αρχές του 1825), ηττώμενος κατά κράτος και στους δύο.

Presentation materials

There are no materials yet.